1,471
edits
mNo edit summary Tag: Mobile edit |
Chazmatron (talk | contribs) No edit summary |
||
Line 1,039: | Line 1,039: | ||
© 2017 Nintendo | © 2017 Nintendo | ||
}} | |||
==''Pikmin 4''== | |||
{{columns|0| | |||
*'''Chief Director''' | |||
**Yuji Kando | |||
*'''Director''' | |||
**Tetsushi Tsunoda | |||
*'''Planning Directors''' | |||
**Yutaka Hiramuki | |||
**Taku Matoba | |||
*'''Associate Director''' | |||
**Daisuke Warashina | |||
*'''Assistant Director''' | |||
**Ayako Moriwaki | |||
*'''Planning Lead''' | |||
**Yuya Narita | |||
*'''Planning''' | |||
**Manatsu Kuroiwa | |||
**Haruki Kimura | |||
**Suzuno Takeuchi | |||
**Osamu Kunimasa | |||
**Sho Aoki | |||
**Tetsuya Maki | |||
**Akihiko Mukaiyama | |||
*'''Planning Assistance''' | |||
**Taiki Yamanaka | |||
**Shohei Kaido | |||
**Yuki Kato | |||
**Toshiya Takagi | |||
*'''Player Planning Lead''' | |||
**Shusei Hamada | |||
*'''Player Planning''' | |||
**Shinji Kuwabara | |||
*'''Level Design Leads''' | |||
**Daisuke Warashina | |||
**Tsukasa Sato | |||
*'''Level Design Management''' | |||
**Toru Hashimoto | |||
*'''Level Design''' | |||
**Keito Yuzawa | |||
**Hiroto Kikuta | |||
**Yunosuke Ishigami | |||
**Madoka Fujii | |||
**Naoya Tanabe | |||
**Wataru Kusumo | |||
**Koki Yagi | |||
**Maria Hoshi | |||
**Shinji Yoneyama | |||
*'''Object Planning Leads''' | |||
**Shinya Kubota | |||
**Jumpei Nishino | |||
*'''Creature Planning Lead''' | |||
**Tatsunori Kitahara | |||
*'''Creature Planning''' | |||
**Kazuki Tanaka | |||
**Ichita Hosomi | |||
**Taiga Yamamoto | |||
*'''Cutscene Planning Lead''' | |||
**Go Usuma | |||
*'''Cutscene Planning Management''' | |||
**Toyoshige Kadohara | |||
*'''Cutscene Planning''' | |||
**Takuma Kurita | |||
**Eisuke Seki | |||
**Masaharu Tokutake | |||
**Manabu Takeuchi | |||
**Rena Koda | |||
**Kenichi Iwano | |||
**Fujika Sato | |||
**Satoshi Kunigo | |||
**Kazuomi Tanaka | |||
**Shiori Chiba | |||
*'''Script Leads''' | |||
**Yutaka Hiramuki | |||
**Shinya Kubota | |||
*'''Script Management''' | |||
**Yuko Kaneko | |||
*'''Script''' | |||
**Kunio Watanabe | |||
**Hiromi Morita | |||
**Mariko Yuuda | |||
**Shunsuke Sugii | |||
**Hiromi Tanie | |||
**Hiroshi Kondo | |||
**Hidetaka Miura | |||
**Tadashi Ihoroi | |||
**Yasuko Miyashita | |||
**Megumi Kidokoro | |||
**Makoto Wada | |||
**Maki Watanabe | |||
**Kaori Kawase | |||
**Yuichi Hanamura | |||
**Keiju Horita | |||
**Shion Maruoka | |||
**Eiichi Nakamura | |||
**Norihito Kato | |||
**Shintaro Nakamura | |||
*'''UI Planning Lead''' | |||
**Kohei Nanbu | |||
*'''UI Planning Management''' | |||
**Kentaro Miyashita | |||
*'''UI Planning''' | |||
**Satoru Yokota | |||
**Aya Suzuki | |||
**Takahiro Ito | |||
**Mio Takenaka | |||
*'''Planning Management Lead''' | |||
**Toyoshige Kadohara | |||
*'''Planning Management''' | |||
**Shinobu Gotou | |||
**Toru Yamazaki | |||
*'''Art Management Leads''' | |||
**Noriko Miyasaka | |||
**Tetsu Ozaki | |||
*'''Character Lead''' | |||
**Michiho Ito | |||
*'''Character Art Lead''' | |||
**Mizuki Takeuchi | |||
*'''Character Art''' | |||
**Megumi Kobayashi | |||
**Yumika Nara | |||
*'''Object Art Lead''' | |||
**Chika Tasaki | |||
*'''Object Art''' | |||
**Masashi Kanbara | |||
**Mio Takenaka | |||
*'''Character Modeling Lead''' | |||
**Yurika Tanaka | |||
*'''Character Modeling Associate Lead''' | |||
**Saki Kitaguchi | |||
*'''Character Modeling''' | |||
**Shoko Watanabe | |||
**Sayaka Yamamoto | |||
**Ryo Mikami | |||
**Takanori Mitsuhashi | |||
**Shiori Nakai | |||
**Shigefumi Tanno | |||
**Yuki Saitou | |||
**Reizyuu Ou | |||
*'''Object Modeling Lead''' | |||
**Eri Sasaki | |||
*'''Object Modeling''' | |||
**Sho Tanaka | |||
**Gento Nojima | |||
**Guillaume Staerk | |||
**Kohei Takeuchi | |||
**Minoru Nakamori | |||
**Ryosuke Sakota | |||
**Yoshitaka Kunikumo | |||
**Keisuke Kanto | |||
*'''Treasure Modeling Lead''' | |||
**Hirokazu Matsushima | |||
*'''Treasure Modeling Associate Lead''' | |||
**Gento Nojima | |||
*'''Treasure Modeling Management''' | |||
**Masayuki Tatsumi | |||
*'''Treasure Modeling''' | |||
| | |||
**Sakiko Koyama | |||
**Hiroaki Iwasaki | |||
**Yoshitaka Ikeda | |||
**Takahiro Hosoya | |||
**Shiori Chiba | |||
**Arisa Hiuchi | |||
**Yumi Misumi | |||
*'''Motion Lead''' | |||
**Yuya Kobayashi** | |||
*'''Motion Associate Lead''' | |||
**Wataru Neoi | |||
*'''Motion''' | |||
**Yuji Kusuyama | |||
**Hiroki Taguchi | |||
**Eiichi Iwashige | |||
**Yoshiharu Wakamatsu | |||
**Kaito Itateyama | |||
**Makoto Suzuki | |||
**Hiroshi Maruyama | |||
**Rei Kobayashi | |||
**Akihiro Ogawa | |||
*'''Cutscene Animation Leads''' | |||
**Jun Fukaya | |||
**Noriko Miyasaka | |||
*'''Cutscene Animation Associate Leads''' | |||
**Hideaki Ichikawa | |||
**Yuya Kobayashi | |||
*'''Cutscene Animation Management''' | |||
**Shinichi Kamohara | |||
*'''Cutscene Animation''' | |||
**Hayato Kori | |||
**Eri Sasaki | |||
**Yoshio Endo | |||
**Tomoyuki Hattori | |||
**Takateru Kadota | |||
**Yoko Nishikimi | |||
**Akira Inoue | |||
**Yutaka Funatani | |||
**Chika Tasaki | |||
**Naoki Kobayashi | |||
**Kouichi Honma | |||
**Yutaro Sato | |||
**Hiromi Iwata | |||
**Hiroshi Tanaka | |||
**Asahi Kikuchi | |||
*''Technical Art''' | |||
**Hayato Kori | |||
**Keiichi Kobayashi | |||
**Yuka Ito | |||
*'''VFX Design Lead''' | |||
**Yuka Ito | |||
*'''VFX Design Associate Lead''' | |||
**Hideya Tsukamoto | |||
*'''VFX Design''' | |||
**Takashi Uruga | |||
**Yurika Osada | |||
**Mayuko Sano | |||
*'''Landscape Art Lead''' | |||
**Yuki Ogawa | |||
*'''Landscape Art''' | |||
**Yuta Otani | |||
**Akiko Kojima | |||
**Akira Shimada | |||
**Kosuke Taniguchi | |||
**Mai Ueki | |||
**Yuansheng Mao | |||
**Shinichi Onishi | |||
**Mihato Tsujimoto | |||
**Toshiyuki Kanaguchi | |||
*'''Landscape Modeling Lead''' | |||
**Keiichi Kobayashi | |||
*'''Landscape Modeling Associate Leads''' | |||
**Kana Kumagai | |||
**Karen Okado | |||
**Masatoshi Sasaya | |||
**Naoko Tochishita | |||
*'''Landscape Modeling''' | |||
**Daisuke Fujimura | |||
**Tsuyoshi Kusumoto | |||
**Hina Yamagami | |||
**Jotaro Chida | |||
**Tomonaga Kajitani | |||
**Kenichi Kaneko | |||
**Koji Asai | |||
**Takahiro Fujita | |||
**Yume Iwamoto | |||
**Yasumi Takamura | |||
**Makoto Kayano | |||
**Long Yin | |||
**Atsuhiro Machida | |||
*'''Cave Art Lead''' | |||
**Hiromu Takemura | |||
*'''Cave Modeling Lead''' | |||
**Subaru Gambe | |||
*'''Cave Modeling Associate Lead''' | |||
**Narumi Shinomiya | |||
*'''Cave Modeling | |||
**Ryuichiro Aikawa | |||
**Kazuaki Yamamoto | |||
**Kiyoshi Tate | |||
*'''UI Design Lead''' | |||
**Yuto Takehara | |||
*'''UI Design Associate Leads''' | |||
**Chie Tanaka | |||
**Shinichi Furuse | |||
*'''UI Design''' | |||
**Aoi Kataoka | |||
**Mari Tamagawa | |||
**Yuta Sugawara | |||
**Manami Kiuchi | |||
**Hideyuki Minemori | |||
**Yuichi Annaka | |||
*'''Art Supervisors''' | |||
**Makoto Yonezu | |||
**Keisuke Nishimori | |||
**Kazunori Fujii | |||
**Sho Murata | |||
**Takeshi Koike | |||
**Keijiro Inoue | |||
**Masayuki Okada | |||
**Arata Takahashi | |||
**Yasuhiko Matsuzaki | |||
*'''Artist Coordination''' | |||
**Kosei Kitamura | |||
*'''Programming Director''' | |||
**Yuji Kando | |||
*'''Programming Lead''' | |||
**Masaru Isohara | |||
*'''Graphics Programming Leads''' | |||
**Atsushi Haneda | |||
**Shingo Yoshizawa | |||
*'''Graphics Programming''' | |||
**Kouji Matsumori | |||
**Keigo Torimoto | |||
**Yuta Morimoto | |||
*'''Game System Programming Lead''' | |||
**Yuichi Ochiai | |||
*'''Game System Programming | |||
**Masanori Takei | |||
**Kouhei Kasama | |||
*'''Creature Programming Leads | |||
**Yamato Kajiyama | |||
**Masanori Takei | |||
**Kouhei Kasama | |||
*'''Creature Programming''' | |||
**Takeshi Minami | |||
*'''Object Programming Lead''' | |||
**Takafumi Inoue | |||
*'''Object Programming''' | |||
**Yuto Hasegawa | |||
*'''Player Programming Lead''' | |||
**Akira Mizukami | |||
*'''Player Programming''' | |||
**Kuniharu Shibatani | |||
*'''UI Programming Leads''' | |||
**Yukinari Ooka | |||
**Hirokazu Matsumoto | |||
*'''UI Programming''' | |||
**Tatsuya Ueda | |||
**Jumpei Hayashi | |||
**Yuki Mitsuda | |||
**Takahiro Hamazaki | |||
**Norihisa Kawamoto | |||
**Yoshitaka Saito | |||
**Hidetomo Kaneyuki | |||
**Kazutaka Ueda | |||
**Airi Sekimoto | |||
**Toru Saito | |||
**Yusuke Kimura | |||
**Yu Muto | |||
**Yuki Moroto | |||
**Takeyasu Moriyama | |||
*'''Sound Programming Lead''' | |||
**Hirotaka Miyazako | |||
*'''Sound Programming''' | |||
**Kouhei Iwai | |||
*'''Cutscene Programming Lead''' | |||
**Masahiro Tachibana | |||
*'''Cutscene Programming''' | |||
**Kouhei Iwai | |||
**Yoshitaka Suzuki | |||
*'''Tools Programming Lead''' | |||
**Yasuhiro Yamauchi | |||
*'''Tools Programming''' | |||
**Takahiro Kawachi | |||
*'''Sound Director''' | |||
**Mitsuhiro Kida | |||
*'''Music Lead''' | |||
**Kenta Nagata | |||
*'''Music''' | |||
**Asuka Hayazaki | |||
**Soshi Abe | |||
*'''Sound Design Lead''' | |||
**Taiyo Furukawa | |||
*'''Sound Design''' | |||
**Rintaro Sato | |||
**Yuto Sasaki | |||
**Shogo Yasuda | |||
**Shoichi Hiyama | |||
**Eka Chin | |||
**Tomoya Nakajima | |||
**Masahiro Izumi | |||
**Hiroshi Lee | |||
*'''Testing Management''' | |||
**Takahiro Kumasaka | |||
*'''NOA Product Testing Management | |||
**Kirk Buchanan | |||
**Tomoko Mikami | |||
**Tomo Ishiyama | |||
**Q Dequina | |||
*'''Testing Leads''' | |||
**Tasuku Mizuno | |||
**Tsuyoshi Nakagawa | |||
*'''Testing''' | |||
**Isamu Kawase | |||
**Sangmin Kim | |||
**Toru Hirashima | |||
**Satomi Kakiuchi | |||
**Aya Ninomiya | |||
**Koki Daio | |||
**Yu Oikawa | |||
**Haruki Kaneko | |||
**Sakiho Kume | |||
**Jun Kiuchi | |||
**Megumi Emi | |||
**Taiki Maeda | |||
**Shohei Zenjo | |||
**Tsukasa Nagata | |||
**Ryuu Nakamura | |||
**Tetsuya Uemae | |||
**Keisuke Takahashi | |||
**Chisato Mikami | |||
**Yuriko Hara | |||
**Ryutaro Yamada | |||
**Manami Saigo | |||
**Yuki Itonaga | |||
**Yuichiro Ushijima | |||
**Chika Matsuda | |||
**Katsuro Sasaki | |||
**Kenshi Tani | |||
**Yuta Furusawa | |||
**Saaya Kikuchi | |||
**Chikara Tozaki | |||
*'''NOA Product Testing''' | |||
**Zac Evans | |||
**Madison Levitan | |||
**Michael Sahlin | |||
**Craig So | |||
**MJ Braighboy | |||
**Nina Cox | |||
**Melissa Hancock | |||
**Calvin Hughes | |||
**Diego Llort | |||
**Alex Nissen | |||
**Caleb Pauley | |||
**Marcus Baretta | |||
**Gustavo Guimaraes | |||
**Pedro Torres | |||
**Stephen Ward | |||
**Matthew Ortega | |||
**James Dillon | |||
**Pamela Waters | |||
**Agatha Carvalhaes Camargo Hortiz | |||
**Jordan Cloutier | |||
**Rose Hernandez | |||
**Kathy Huguenard | |||
**Amanda Lopes | |||
**Josh Samuelsen | |||
**Sam Barrett-Farris | |||
**Danlei Huang | |||
**Rowan McDowell | |||
*'''Product Testing Technicians''' | |||
**Tomoko Henley | |||
**Tori Arvisais | |||
**Josh Yagi-Stanton | |||
**Daniel Bracy | |||
**Edwin Chan | |||
**Will Grimme | |||
**Crystal Holland | |||
**Alec Linnenkamp | |||
**Jorge Muñoz | |||
**Cameron Parent | |||
**Luisa Bayona Otero | |||
**Gabriela Lopes Ferreira | |||
**Natalia Takahashi | |||
| | |||
*'''NOE Quality Assurance''' | |||
**Stefania Montagnese | |||
**Mathieu Springinsfeld | |||
**Andrea Marino | |||
**Swen Harder | |||
**Zoran Tasevski | |||
**Jesús Gordo Martín | |||
**Nils Dudal | |||
**Ahmed Bounouar | |||
**Stéphane Zussy | |||
**Matteo Marras | |||
**Sascha Michalke | |||
**Teresa Dugnol | |||
**Jorge Heras García | |||
**Joachim Lust | |||
**Damien Brichard | |||
**Veronica Casi | |||
**Marco Morbin | |||
**Christina Stoffel | |||
**Ángeles Garrido | |||
**Kristof Deboel | |||
*'''NHL Quality Assurance''' | |||
**Eiju Umemura | |||
**PTW (Singapore) Pte. Ltd., Taiwan Branch | |||
*'''iQue Quality Assurance''' | |||
**Hu Huiming | |||
**Zhang Jiong | |||
*'''NOK Quality Assurance''' | |||
**Jeewan Chun | |||
**PTW Korea Co., Ltd/ | |||
*'''NOA Localization Management''' | |||
**Reiko Ninomiya | |||
**Nicko Gonzalez | |||
**Tim O'Leary | |||
**Morgan Ritchie | |||
**Álex Zarza | |||
**Rich Amtower | |||
**Berenice Hofsetz | |||
**César Pérez | |||
**Erika Webright | |||
**Raymond Elliget | |||
**Ann Lin | |||
**Scot Ritchey | |||
**Thaddée Wiseur | |||
*'''NOA Localization''' | |||
**Lauren Ammerman | |||
**Billy Carroll | |||
**Marjolaine Drouin | |||
**Paloma Hernandez | |||
**Nikki McCormack | |||
**Erin Peterson | |||
**Carolina Quesada | |||
**Elina Sánchez | |||
**Ludovic Tientcheu Ponkin | |||
**Taryn Ziegler | |||
**Winda Benedetti | |||
**Yanett Cepeda Valor | |||
**Lara Gibran | |||
**Marissol Karczeski | |||
**Emily Minakata | |||
**Sol Plata Loera | |||
**Jennifer Rose | |||
**Paul Scheible | |||
**Marcia Toledo | |||
**Felipe Zylbersztajn | |||
**Mariana Carneiro | |||
**Keli Dominciano Nakamura | |||
**Yunica Hara | |||
**Camila Lopes Pallotta | |||
**Karina Mora | |||
**Verónica M. Reyes Peña | |||
**Ai Sakonju Hund | |||
**Beth Studer | |||
**Babi Velho Barreto | |||
*'''NOE Localisation Producers''' | |||
**Sid-Damien Rosenau | |||
**Federico Maggi | |||
*'''NOE Translation''' | |||
**Michael Frisch | |||
**Florence d'Anterroches | |||
**Giacomo Iacumin | |||
**Katharina Glowotz | |||
**Álex Hernández-Puertas | |||
**Localsoft, S.L. | |||
**Rui Mendes | |||
**Jean-Paul Hausmann | |||
**Alessandro Pagano | |||
**Frithjof Koepp | |||
**Raúl Guerrero Plaza | |||
**Eren Baykal | |||
**Gurvan Le Guen | |||
**Barbara Pisani | |||
**Ariel del Rio de Angelis | |||
**Lennart Rotteveel | |||
| | |||
*'''NHL Translation''' | |||
**Tracy Cheng | |||
**Monica Lai | |||
**Sean Shen | |||
*'''iQue Localization Coordination''' | |||
**Yuan Jun | |||
*'''iQue Translation''' | |||
**Zhang Xi | |||
**Ling Yayun | |||
*'''NOK Localization Coordination''' | |||
**Dongyeon Kim | |||
*'''NOK Translation''' | |||
**Yunjin Park | |||
**Jihyuen Yoo | |||
**Daeho Jeong | |||
*'''Special Thanks''' | |||
**Kazuki Tsukuda | |||
**Takuya Kojima | |||
**Megumi Inoue | |||
**Yoshiaki Onishi | |||
**Makoto Miyanaga | |||
**Atsuko Asahi | |||
**Natsuko Yokoyama | |||
**Kenichi Yokoh | |||
**Development Environment Coordinate Team | |||
**Toru Asakawa | |||
**Yohei Miyagawa | |||
**Haruko Torii | |||
**Hidehito Okamoto | |||
*'''Very Special Thanks''' | |||
**EIGHTING Co., Ltd. | |||
**PLANETA Co.,Ltd. | |||
**INSPION, Inc. | |||
**DIGITAL MEDIA LAB., INC. | |||
**Nintendo Pictures Co., Ltd. | |||
**Direction Seeds Co.,Ltd. | |||
**tri-Ace Inc. | |||
**Black Beard Design Studio Inc. | |||
**FLAME Hearts Co.,Ltd. | |||
**SOU Co., Ltd. | |||
**DIGITAL WORKS Entertainment Inc. | |||
**AVANT.inc | |||
**C'scraft inc. | |||
**Ject Entertainment LLC | |||
**I-rori Entertainment Co., Ltd. | |||
**DigisiteGraphics co.,Ltd. | |||
**RS34, INC. | |||
**INFIGHT Ltd. | |||
**Studio Monado.Co., Ltd. | |||
**RIZ Inc. | |||
**Mario Club Co., Ltd. | |||
**SHIFT Inc. | |||
*'''Project Management''' | |||
**Toyokazu Nonaka | |||
**Hiroyuki Kimura | |||
*'''Producer''' | |||
**Takashi Tezuka | |||
*'''General Producers''' | |||
**Shigeru Miyamoto | |||
**Shinya Miyamoto | |||
*'''Executive Producer''' | |||
**Shuntaro Furukawa | |||
*'''and...''' | |||
**[[Pikmin 4 player character|Player Name]] | |||
}} | }} | ||